Poznając uroki województwa świętokrzyskiego oraz okolic Chęcin, zapraszamy turystów przebywających w naszym Ośrodku do zwiedzenia Klasztoru i Kościoła Franciszkanów. To właśnie w klasztorze znajduje się słynna Kaplica Świętego Leonarda. Zanim jednak opowiemy o kaplicy, przyjrzymy się historii całego religijnego kompleksu.
Klasztor Franciszkanów powstał w 1368 roku. Obiekt został ufundowany przez ówczesnego króla, Kazimierza Wielkiego.
Niestety w 1465 roku w wyniku pożaru Klasztor został doszczętnie zniszczony. Po wielu latach prac remontowych udało się przywrócić Klasztor do użytku codziennego. Odnowiono nawet polichromię. Podczas zwiedzania Klasztoru polecamy zwrócić uwagę na piętnastowieczne fragmenty polichromii na których znajdują się podpisy twórcy – brata Anioła z Nowego Sącza (napisy widoczne są w nawie).
Historia Klasztoru i Kaplicy Świętego Leonarda była pełna przykrych wydarzeń. Kolejne miało miejsce w 1580 roku, kiedy to na 23 lata kompleks religijny został przejęty przez innowierców, którzy doszczętnie zniszczyli obiekt. Remont rozpoczął się w 1605 roku i to on nadał obecnego wyglądu Klasztorowi. Mimo, że w 1638 roku Klasztor nie został oszczędzony podczas potopu szwedzkiego, większą część budowli udało się uratować.
Kolejne ważne wydarzenie na kartach historii Kaplicy Świętego Leonarda zapisano w 1817 roku, kiedy Klasztor został przekształcony przez zaborcę rosyjskiego w więzienie (w niektórych obiektach zbudowano fabrykę marmuru). Charakter religijny zachowała jedynie Kaplica Świętego Leonarda, która służyła więźniom za kościół. Sytuacja ta utrzymywała się aż do 1927 roku, kiedy to cały kompleks odzyskał religijny charakter. W ręce Franciszkanów Klasztor wraz z Kaplicą został przekazany w 1991 roku, a uroczyste otwarcie wraz z mszą miało miejsce w 1997 roku.
Od tej pory zarówno Klasztor, jak i Kaplica Świętego Leonarda została otworzona dla turystów odwiedzających Chęciny. Zapraszamy do tego miejsca, pełnego historii i zadumy.