Odwiedzając Świętą Katarzynę i tamtejszy zespół klasztorny Bernardynek nie sposób ominąć drewnianej kapliczki Świętego Franciszka oraz źródła, które znajduje się nieopodal. To miejsce polecamy wszystkim naszym Gościom, którzy chcą zobaczyć wspaniały kawałek historii i przy okazji fenomen źródła, które posiada leczniczą moc.
Drewniana kapliczka Świętego Franciszka powstała w XVII wieku, a dokładnie w 1641 roku. Kapliczka znajduje się u stóp Łysicy i jest jedną z najbardziej charakterystycznych w całym województwie świętokrzyskim, gdyż doskonale oddaje styl architektoniczny, w którym utrzymana jest cała Święta Katarzyna. Obecny wygląd kapliczki pochodzi z XIX wieku. Drewniana świątynia, podobnie jak inne kompleksy religijne w całym zespole klasztornym Bernardynek niestety uległy historycznym zniszczeniom. Wszystkie obiekty zespołu klasztornego Bernardynek zostały odbudowane podczas remontu w XIX wieku, kiedy to przywrócono im dawną świetność. Podczas remontu starano się, aby drewniana kapliczka Świętego Franciszka pozostała wierna pierwowzorom. Turyści śmiało potwierdzają, że ta trudna sztuka udała się - kapliczka idealnie odzwierciedla okres XVII wieku, kiedy to została zbudowana. Mimo faktu, że większość obiektów wchodzących w skład kompleksu klasztornego to swoisty miszmasz stylów architektonicznych, kapliczka zachowała swoją pierwotną formę.
Turyści, którzy odwiedzają kapliczkę Świętego Franciszka bardzo często korzystają także ze źródełka, które, jak głoszą legendy - ma cudowne właściwości leczenia chorób oczu. Według legendy, woda w źródle pozyskała cudowną leczniczą moc, gdy nad źródłem zapłakała dziewczyna, która w tragiczny sposób utraciła swoją siostrę. Pierwotnie źródło nie było obudowane i wylewało się na okoliczne ścieżki. Obecnie źródło jest zabezpieczone kwarcytową studnią oraz otoczone drzewami. Turyści mogą od czasu do czasu zauważyć pękające na wodzie bańki, które są efektem unoszonych na wodzie gazów. Ciekawostką jest fakt, że woda w źródle ma zawsze stałą temperaturę i bez względu na porę roku i panującą aurę - nigdy nie zamarza.