Domki letniskowe w Sielpi

Sielpia.pl

Domki i bungalowy letniskowe w Sielpi do wynajęcia - Rezerwacje telefoniczne: 66 77 99 615

Wielu turystów odwiedzających Chęciny za punkt honoru stawia sobie odwiedzenie Jaskini Raj, która jest jedną z największych atrakcji zarówno województwa świętokrzyskiego, jak i całej Polski. Naszym wczasowiczom, którzy przebywają w Ośrodku również polecamy wyjazd do Jaskini Raj w Chęcinach - gwarancja niesamowitych przeżyć oraz doświadczeń, które ufundowała nam natura.

Jaskinia Raj została odkryta w 1963 roku podczas wydobycia kamienia (wydobywano kamień, z którego budowano obiekty na zboczu góry Malik). Niestety do Jaskini dostały się dzieci, które dokonały wielu zniszczeń nacieków. W 1964 roku wejście zostało zawalone celem ochrony ludzi przed wypadkami. Jaskinia jednak nie została zapomniana - jeszcze tego samego roku czterech uczniów Technikum Geologicznego w Krakowie (Bohdan Bałdun, Zbigniew Bochajewski, Włodzimierz Łucki i Wojciech Pucek) weszli do jaskini a o swoich odkryciach poinformowali nauczycielkę Mirosławę Boczarową. Dzięki uporowi uczniów i nauczycieli, jaskinia trafiła pod opiekę Ryszarda Gradzińskiego z Sekcji Speleologicznej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Mikołaja Kopernika. Już rok później Polska dowiedziała się o niezwykłych geologicznych odkryciach w Jaskini Raj dzięki artykułowi Mirosławy Boczarowej w trzecim numerze "Przeglądu Geologicznego". Aby uchronić okolicznych mieszkańców i turystów przed niekontrolowanym zwiedzaniem, a także zabezpieczyć okazy w jaskini, rozpoczęto budowę pawilonu i zabezpieczenia jaskini. 

Skąd wzięła się nazwa jaskini? Okoliczne jaskinie zwane były przez mieszkańców oraz geologów Piekłem. Aby skontrastować ta nazwę i podkreślić, że nowo odkryta jaskinia jest zupełnie inna od tych okolicznych, nadano jej nazwę Raj, która obowiązuje do dzisiaj. 

Obecnie wejście do Jaskini Raj znajduje się w specjalnym pawilonie, w którym są kasy biletowe, kawiarnie a także muzeum. Cały kompleks to nie tylko Jaskinia, ale również Centrum Neandertalczyka, w którym za pomocą modeli pokazano, jak wyglądał i jak żył kilka tysięcy lat temu człowiek. Ponadto w muzeum znajdują się ciekawe okazy skał i minerałów.

 

 

Ośrodek wypoczynkowy
Bartek w Sielpi

Rezerwacje telefoniczne:
Tel. 66 77 99 615
       66 77 99 680
E-mail: sielpia@sielpia.pl

 

 

AKCEPTUJEMY

PŁATNOŚĆ KARTĄ

 

 

W PIERWSZYM TYGODNIU LIPCA RABAT -10%