Domki letniskowe w Sielpi

Sielpia.pl

Domki i bungalowy letniskowe w Sielpi do wynajęcia - Rezerwacje telefoniczne: 66 77 99 615

Odwiedzającym nasz Ośrodek polecamy wycieczkę do ruin zamku w Chęcinach. Jest to wspaniała okazja, aby poznać zarys historyczny okolicy i dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat zamku oraz legend, które krążą wokół tej budowli (a raczej pozostałości po warowni).

Zamek w Chęcinach został wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Od samego początku warownia była strategicznym punktem militarnym Chęcin, a także odgrywała kluczową rolę w obronie terenu ówczesnego województwa świętokrzyskiego.

Nie znamy dokładnej daty rozpoczęcia budowy warowni. To, co historycy znaleźli w zapiskach to wydarzenie z 1306 roku, kiedy to Władysław Łokietek przekazał Zamek w Chęcinach dla Jana Muskata (ówczesnego biskupa krakowskiego). Jednak biskup nie nacieszył się warownią zbyt długo - w 1307 roku (rok po oficjalnym przekazaniu warowni), Władysław Łokietek odkrył spisek biskupa i postanowił odebrać mu warownię. Przez wszystkie lata rządów króla, Zamek w Chęcinach stał się głównym ośrodkiem militarnym, gospodarczym i handlowym regionu. Największą obronną rolę warownia w Chęcinach odegrała podczas przygotowań do walki z Krzyżakami - to właśnie z chęcińskiego zamku wojska polskie wyruszyły na bitwę pod Płowcami w 1331 roku. Warownia w Chęcinach była również skarbcem, w którym przechowywano bogactwa zebrane przez archidiecezję gnieźnieńską. W 2013 roku archeolodzy rzucili nowe światło na historię warowni - odkryto bowiem fundamenty wieży, na której zbudowano zamek. Dowiedziono, że wieża powstała jeszcze za czasów Wacława II Czeskiego.

Ruiny zamku otwarte są dla zwiedzających. Pozostałości średniowiecznej budowli górują nad Chęcinami - nie sposób ich nie dostrzec. Warto również podkreślić fakt, że w pobliżu zamku poprowadzony został żółty szlak turystyczny im. Juliusza Brauna, z którego turyści bardzo często korzystają (szlak prowadzi z Wiernej Rzeki do Chęcin). 

Zapraszamy do odwiedzin ruin zamku w Chęcinach, który kryje wiele tajemnic oraz sekretów czekających na odkrycie.

 

 

Ośrodek wypoczynkowy
Bartek w Sielpi

Rezerwacje telefoniczne:
Tel. 66 77 99 615
       66 77 99 680
E-mail: sielpia@sielpia.pl

 

 

AKCEPTUJEMY

PŁATNOŚĆ KARTĄ

 

 

W PIERWSZYM TYGODNIU LIPCA RABAT -10%